Pages

Categories

Search


Парламентська газета “Голос України” про ювілей Радивилова

Парламентська газета “Голос України” про ювілей Радивилова

by
Серпень 28, 2014
ІНФОРМАЦІЯ
No Comment

Радивилів (колись Радзивилів, Червоноармійськ) на День Незалежності України відзначив своє 450-річчя.

Гордість тихого містечка

Свого часу Радивилів називали митними ворітьми для Волині. Ще раніше поселення уславилося тим, що сформувало загін, який обороняв українську землю у визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького.

Дало воно світові й чимало яскравих, талановитих особистостей: композитора Германа Жуковського, дипломата Миколу Гірса, мецената Мойсея Гінсбурга, олімпійського чемпіона з фристайлу Антона Кушніра… Свій слід в історії міста, заснованого віленським воєводою Миколаєм Радзивіллом (від чого, власне, й походить назва), залишили також письменники Григорій Сковорода, Іван Франко, Леся Українка, Ісак Бабель, Улас Самчук, військові та політичні діячі Михайло Кутузов, Мирон Тарнавський, Симон Петлюра, Тарас Бульба-Боровець, композитор Модест Левицький…

Власне, усі ці та інші достойні імена, визначальні події, які сягають глибиною у віки, зібрав під одну обкладинку письменник, журналіст та краєзнавець Володимир Ящук (на знімку), книжка якого «Радивилів у перегуках віків» щойно побачила світ.

  Парламентська газета "Голос України" про ювілей Радивилова

– Тут зібрані дослідження за три десятки років моєї пошуково-краєзнавчої діяльності, пов’язаної з рідним містом, — зазначає автор. — Вивчаючи історичні документи, дізнаєшся багато нового і цікавого. Так вийшло і з письменником Оноре де Бальзаком. З’ясувалося, що він також бував у Радивилові, вів навіть тутешній щоденник подій… Віднайти ці записи в паризькому архіві допомогли французи українського походження. Прислали фотокопії мені, в Радивилові спільними зусиллями переклали ці записи українською мовою і з приємністю дізналися, наскільки Бальзак любив Радивилів, який для нього був тихим пристанищем на шляху до коханої людини — графині Евеліни Ганської.

Спорудив п’ятдесят будівель

Попри те, що в літопис Радивилова вписалося чимало сумних сторінок, як-от, приміром, розстріл фашистами під час Другої світової війни трьох тисяч осіб мирного населення, в багатовіковому розвитку міста проглядається одна прогресивна складова — що не десятиліття, що не століття, то Радивилів розширяв свої територіальні межи. Розбудовувався і нині розкинувся на площі майже в сім квадратних кілометрів, наповнився понад дванадцятьма тисячами мешканців.

– Коли вийду у місто і погляну довкола, бачу до півсотні споруд, до яких я як будівельник доклав своїх рук. Це школи, лікарні, Будинок культури, інші адмінприміщення, житлові будинки, – каже 85-річний корінний радивилівчанин Олег Козак. — Мало того, Радивилів розбудовував ще мій дід, зводячи в центрі міста костел. Добрим словом хочу згадати також колишнього керманича району Миколу Похільченка. Райцентр найактивніше розвивався при ньому — наприкінці минулого століття. Нині у Радивилові, на жаль, менші можливості й перспективи. Але, дякувати Богові, місто тримає свою марку.

Торік Радивилів офіційно посів перше місце в Україні за благоустроєм в категорії міст до 50 тисяч населення.

Парламентська газета "Голос України" про ювілей Радивилова

– При наявних можливостях та перепонах намагаємося робити наше місто гарнішим, привабливішим, — розповідає міський голова Радивилова Микола Карапетян. — Останнім часом заасфальтували кілька міських вулиць, благоустроїли місця відпочинку, центральну площу, реконструювали кінотеатр, надали нового вигляду дитсадку, зробили ремонти в житловому фонді. І це не лише заради ювілею — він мине, а зроблене залишиться для людей. Для медицини мрію поставити в нашій лікарні апарат з діалізу крові, бо багато людей у цьому мають потребу; необхідно відкрити другий дитсадок, бо нинішній не спроможний вмістити всіх діток; у центрі міста має стояти пам’ятник засновникові Радивилова. Врешті, таких задумів, проектів дуже багато. І при нашій спільній активності вони обов’язково будуть реалізовані.

 Парламентська газета "Голос України" про ювілей Радивилова

Майбутнє Радивилова — вихованці дитсадка «Сонечко».

Фото Євгена ЦИМБАЛЮКА.
Євген ЦИМБАЛЮК, Олександра ЮРКОВА.
(Газета “Голос України”, 28 серпня 2014 року).Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *