Pages

Categories

Search


Як Польща звільняється від небезпечного шиферу

Як Польща звільняється від небезпечного шиферу

Польща намагається повністю позбавитися від азбесту, з якого в основному виробляють каналізаційні труби і шифер.

Від надзвичайно небезпечного матеріалу, який в усьому світі широко використовують у будівництві, країна зобов’язалась звільнитися до 2032 року, пише «Демократична Україна».

Як зазначає заступник директора департаменту охорони навколишнього середовища Любліна Марцін Руцай, наразі в Польщі немає легальних заводів чи інших виробників такого типу виробів. «Аналізуючи оголошення у пресі та вслухаючись у розмови людей, які хочуть щось зробити з даховою покрівлею, частенько можно почути, що шифер все ж можна купити з рук, – розповідає фахівець. – Аби припинити процес розповсюдження та продажу, необхідно вжити радикальних заходів – поліція має керуватись положеннями з карними санкціями».

Фахівець нарікає, що винахідливі поляки використовують зроблений з азбесту шифер у якості тину, прибивають до стін та накривають собачі будки.

В рамках програми відмови від азбесту, громади повинні проводити інвентаризацію небезпечного матеріалу, а потім складати план його знищення. Однак, за словами фахівців, така система практично не діє.

«На даний момент на території Польщі інвентаризовано лише 74 тисячі тонн азбесту, – пояснює польський експерт з утилізації азбесту Роберт Шлезак. – В той же час лише у Люблінській області міститься понад 2 мільйони тонн азбесту у вигляді шиферу, стін будинків, матеріалів, які використовуються для будівництва, наприклад, трубопроводів».

Незважаючи на програму фінансування з усунення азбесту, яка передбачає повернення коштів за перевезення і складування азбесту, закон про управління відходами, який звільняє складування азбесту від оплати, а на території Люблінщини діє швейцарсько-польська програма співпраці, яка фінансує не лише знімання азбесту, а й нове дахове покриття, Польща дуже повільно звільняється від небезпечного матеріалу, зазначає польський експерт. За десять років реалізації проекту країні вдалося усунути лише один відсоток азбестової проблеми. Не рідкі випадки вивезення азбестових відходів у ліси та рови.

«Наразі створено ініціативу, яка поєднує усунення азбесту та вирішує енергетичні проблеми, – розповідає Роберт Шлезак. – На нову екологічну дахову покрівлю хочемо встановлювати фотоелектричні панелі, які компенсуватимуть пов’язані з проектом витрати, оскільки індивідуальні споживачі не мають таких грошей».

За словами Роберта Шлезака, у будматеріалах з азбесту є шкідливі речовини для здоров’я. «Шкода завдана азбестом проявляється через 5-7 років, – зазначає фахівець.- Польські та українські громадяни, які працювали на розбиранні зведеного з азбесту будинку, померли».

 

 

http://ecotown.com.uaЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *