Pages

Categories

Search


Два обличчя святості

by
Серпень 2, 2013
СОЦІУМ
No Comment

       \"\"На території Волині, окрім традиційних православних покровських, михайлівських, богородичних церков, або звичних католицьких костелів Петра і Павла, зустрічаються й незвичні назви храмів. Серед них – привнесені двома сусідніми культурами собори Олександра Невського і Яна Непомука. Час їхньої появи на українських теренах коливається в межах 17–19-го століть.
      Храми Олександра Невського у Костополі й Радивилові виросли на Волинській землі в часи Російської імперії. Радивилівський був завершений і освячений у 1874 році.  Рівне – На території Волині, окрім традиційних православних покровських, михайлівських, богородичних церков, або звичних католицьких костелів Петра і Павла, зустрічаються й незвичні назви храмів. Серед них – привнесені двома сусідніми культурами собори Олександра Невського і Яна Непомука. Час їхньої появи на українських теренах коливається в межах 17–19-го століть.

Храми Олександра Невського у Костополі й Радивилові виросли на Волинській землі в часи Російської імперії. Радивилівський був завершений і освячений у 1874 році. Того року, після російської поразки у Кримській війні і під загрозою зміцнення західних армій, Олександр ІІ започаткував військову реформу. Натомість Костопільський храм Олександра Невського постав за царські кошти у 1893-му, незважаючи на те, що в Росії ще лютував так званий «цар-голод», який поклав у могили мільйони селян.

Самодержець замислювався про дух своїх служивих. Канонізований герой Олександр Невський мав прислужитися такому вихованню й на Волині, розповідає доктор історичних наук, автор монографій з історії церкви в Україні Володимир Борщевич.
 
 

  Храми Олександра Невського на Рівненщині за часів радянської влади не переставали функціонувати. Натомість практично всі католицькі храми були закриті. У костелі Яна Непомука незадовго після його закриття в 49-му році діяла спортивна школа. Аж до початку 90-х. Минулого року його парафіяни відзначили 400-річчя своєї громади.

Тим часом на Рівненщині та Волині зусиллями польських культурних товариств та доброчинців поновлюються каплички Яна Непомука. Нещодавно таку капличку в селі Сатиїв, зруйновану у радянські часи, поновив доброчинець із Польщі.


no Responses

  1. sos

    Серпень 3, 2013, 13:06:56

    А в Радивилові так звані національно свідомі на початку 90-х навіть примудрилися одну з головних вулиць назвати (переназвати) іменем Олександра Невського. Резонні заперечення інтелектуалів, на жаль, новоявлені революціонери слухати не схотілиЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *