Pages

Categories

Search


ПРАВО УЧАСНИКА АТО НА ГРОШОВУ ДОПОМОГУ ВІД ДЕРЖАВИ В РОЗМІРІ 5650 ГРИВЕНЬ

ПРАВО УЧАСНИКА АТО НА ГРОШОВУ ДОПОМОГУ ВІД ДЕРЖАВИ В РОЗМІРІ 5650 ГРИВЕНЬ

До Радивилівського бюро правової допомоги звернувся учасник АТО з питанням щодо розміру грошової допомоги, яка виплачується відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Отримав він її в розмірі 920 гривень.

Роз’яснення по даному питанню надає начальник бюро Марія ПОВОЛОЦЬКА.

Статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачена щорічна виплата до 5 травня учасникам бойових дій разової грошової допомоги у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Статтею 17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 05 травня у розмірах, передбачених ст. ст. 12-16 цього Закону, здійснюють органи соціального захисту населення через відділення зв’язку, або через установи банків: пенсіонерам — за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами — за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання. Відповідно до Закону України “Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати на 2016 рік мінімальна пенсія за віком та прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 травня 2016 року — 1130 гривень.

Разом з тим, посилання в Законі на те, що грошова допомога виплачується у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України, а також на те, що при виплаті одноразової грошової допомоги необхідно керувався постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 141 “Про розмір разової грошової допомоги” є невірним. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу 1, п. п. 61-63, 66 розділу 2, п. 3 розділу З Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів Україниі 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п. п. 1-4,6-22,24-100 розділу 2 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України зазначено, що Закон України Про державний бюджет України є основним фінансовим документом і через своє спеціальне призначення не повинен регулювати відносини у інших сферах суспільного життя; Законом України Про державний бюджет не можна вносити зміни до інших Законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок призводить до скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина, а також тім, що Конституція України не надає Закону України Про державний бюджет юридичної сили вищої, ніж сила інших Законів.

Отже, починаючи з 22 травня 2008 року в редакції від 25.12.1998 року, відновлено дію частину 5 статті 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, відповідно до якої розмір грошової допомоги учасникам бойових дій має становити п’ять мінімальних пенсій за віком.

Зазначене Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, є обов’язковими для виконання на території України і остаточними.

Норми Постанови Кабінету Міністрів України від 02. 03. 2016 року №141 “Про розмір разової грошової допомоги” звужують обсяг встановлених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” прав та пільг учасників бойових дій, а Закони України мають вищу юридичну силу, як акти органу законодавчої влади, ніж акти Кабінету Міністрів України, як органу виконавчої влади, і тому ця постанова не може бути застосована при нарахуванні виплат щорічної одноразової грошової допомоги учасникам бойових дій згідно Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, і разом з тим потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, в 2016 році кожен учасник бойових дій повинен отримати 5650 гривень. А це вирішуються в судовому порядку. Нашим бюро для учасників АТО в цьому та інших питаннях соціального захисту для представництва в суді надається адвокатська допомога безоплатно.

За правовою допомогою просимо звертатись в Радивилівське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: Рівненська область,  м. Радивилів, вул. Кременецька, 52, номера телефонів (03633)41344, 0683711669, 0991384705 (пн-пт. з 9-00 до 18-00),без перерви на обід.

Марія ПОВОЛОЦЬКАЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *