Pages

Categories

Search


Про проблеми культури в районі

by
Грудень 2, 2010
ВЛАДА
No Comment

     Чергове виїзне засідання колегії райдержадміністрації пройшло на базі Пляшевської сільради. Оскільки корпус сільських голів зазнав на недавніх виборах суттєвого оновлення, це, безумовно, послужило для новообраних уроком вивчення, систематизації сільських проблем і пошуку шляхів їх вирішення.

     Голова адміністрації В.Станкевич, голови сільвиконкомів, працівники ряду районних управлінь, відділів та служб, в їх числі депутати районної ради, ознайомилися з роботою школи-дитсадка, будинку культури і публічно-шкільної бібліотеки в Острові, фельдшерсько-акушерського пункту і відділення соціально-медичної реабілітації інвалідів та осіб похилого віку сільського центру соціального обслуговування пенсіонерів та малозабезпечених громадян у Пляшевій.

     Чергове виїзне засідання колегії райдержадміністрації пройшло на базі Пляшевської сільради. Оскільки корпус сільських голів зазнав на недавніх виборах суттєвого оновлення, це, безумовно, послужило для новообраних уроком вивчення, систематизації сільських проблем і пошуку шляхів їх вирішення.

     Голова адміністрації В.Станкевич, голови сільвиконкомів, працівники ряду районних управлінь, відділів та служб, в їх числі депутати районної ради, ознайомилися з роботою школи-дитсадка, будинку культури і публічно-шкільної бібліотеки в Острові, фельдшерсько-акушерського пункту і відділення соціально-медичної реабілітації інвалідів та осіб похилого віку сільського центру соціального обслуговування пенсіонерів та малозабезпечених громадян у Пляшевій. Пояснення давали, зосереджуючи увагу на невирішених проблемах, сільський голова В.Антонюк, директор школи О.Коноплюк, директор будинку культури О.Конюша, художній керівник С.Зозуля, завідуюча бібліотекою М.Хміль і завідуючий ФАПу, депутат районної ради В.Грушецький. Зокрема, з В.Грушецьким зацікавлений обмін думками вели й депутати районної ради М.Малишкін, Ю.Костюк. Чи не найгострішою виявилася проблема утримання будинку культури, адже він уже чимало років не опалюється, навіть його котельня передана на баланс відділу освіти і працює лише на потреби школи-садка. Востаннє запускати теплу воду по трубах, які ведуть до будинку культури, пробували в 2006 році, але відтоді деякі батареї опалення в приміщенні прийшли в непридатність. Працівники закладу утримуються на пів окладу, незважаючи на те, що обсяг роботи тут значно більший, ніж у клубах.

     Учасники засідання колегії ознайомилися також з матеріальною базою місцевого відділу фірми «Агро-Експрес-Сервіс». Тут мають необхідний набір сучасної сільськогосподарської техніки, що дає змогу забезпечувати своєчасне проведення сільськогосподарських робіт і всіх агротехнічних заходів, створено належні умови для роботи адмінперсоналу, відпочинку механізаторів, їх харчування.

     Про розвиток культури і туризму в районі присутніх на виїзному засідання колегії інформувала начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації С.Клюй.

     Зокрема, зазначалося, що недостатність фінансування галузі упродовж багатьох років призвела до того, що культура стала однією з найпроблемніших ланок соціальної сфери. Бюджет 2010 року по відділу культури і туризму названо «бюджетом виживання», оскільки кошти спрямовуються лише на покриття соціально захищених статей (виплату зарплат, оплату енергоносіїв) і не передбачено видатків на капітальні вкладення, підтримку та розвиток галузі. Не передбачені кошти на забезпечення участі працівників у курсах підвищення кваліфікації, що є надзвичайно важливим. З початку року навчання пройшли лише 4 чол., хоча відповідні накази управління культури і туризму облдержадміністрації надходять щомісяця.

     Особливої уваги потребує питання зміцнення матеріальної бази установ. Адже від того, в якому технічному стані перебувають наші установи і чи відповідають наші технічні можливості вимогам сучасності, значною мірою залежить успіх роботи. Сьогодні кожен заклад потребує ремонту, придбання техобладнання та музінструментів.

     Наболілі питання: заміна фасадних вікон районного будинку культури, частковий ремонт системи опалення, ремонт каналізаційної мережі та електрозапірної апаратури, благоустрій прилеглої території РБК; ремонт приміщення дитячої районної бібліотеки, районного історичного музею та підведення до нього водопостачання та облаштування санвузла; облаштування оркестрового та хорового класу у Радивилівській школі мистецтв; придбання сценічного взуття та костюмів для повноцінної діяльності народних аматорських колективів РБК.

     Незадовільним залишається оновлення книжкових фондів бібліотек. За 10 місяців цього року книжкові полиці збагатилися на 2723 друкованих видання (в т.ч. підручників – 1685, книг – 343), які надійшли з обласної бібліотеки, 220 книг подаровані читачами. За аналогічний період минулого року до фондів бібліотек надійшло понад 12,4 тис. друкованих видань. Передплата періодичних видань здійснювалася лише за кошти спеціального фонду централізованої системи публічно-шкільних бібліотек (ПШБ) і в обсягах, що забезпечують мінімальні соціальні стандарти (6 – 8 видань на кожну сільську бібліотеку). Завершується передплатна кампанія на І півріччя 2011 року, для чого необхідно 11 тис. грн.

     Невирішеним залишається питання придбання програмного забезпечення для бібліотек (повної версії програми ІРБІС). Не розпочато комп’ютеризацію сільських бібліотек, хоча для цього у 4-х сільських ПШБ (Хотин, Теслугів, Козин, Михайлівка) силами працівників проведено всі підготовчі роботи (загратовано вікна, здійснено поточні ремонти). Комп’ютерами та Інтернет-зв’язком забезпечена лише центральна районна бібліотека (і то не в повному обсязі), в 2009 році за кошти спеціального фонду придбано 1 комп’ютер (у дитячу районну бібліотеку).

     На підставі угод про співпрацю, укладених із загальноосвітніми навчальними закладами, працівники 13 публічно-шкільних бібліотек (Теслугів, Хотин, Довгалівка, Дружба, Жовтневе, Іванівка, Козин, Копані, Крупець, Острів, Пляшівка, Сестрятин, Ситне) мають доступ до комп’ютерів у визначені години. У цих бібліотеках функціонують медіатеки.

     Центральна районна бібліотека та публічно-шкільні бібліотеки окремих сіл (Крупець, Козин, Іванівка, Ситне) мають свої WEB-сторінки з інформацією про діяльність закладів культури. Методичним відділом ЦРБ проводиться робота зі створення WEB-сторінок ПШБ Теслугова, Михайлівки, Хотина.

     В умовах обмеженого фінансування велика увага звертається на розвиток платної діяльності. За рахунок отриманих таким чином коштів вдалося виконати ряд робіт з підготовки до зими, проведено чимало культурно-мистецьких заходів та забезпечено участь в обласних заходах. Одним із додаткових джерел наповнення спеціального фонду бюджету могло б стати відкриття власної дискотеки в РБК (орієнтовна потреба в коштах – 50 тис. грн.).

     Поки що не вдається зрушити з мертвої точки питання ремонту покрівлі та приміщення БК Крупця. Слід підшукати приміщення для повноцінного функціонування бібліотеки в Срібному. Вкотре постає питання подальшого функціонування клубу та бібліотеки в Гранівці, адже технічний стан приміщення, в якому вони знаходяться, дедалі погіршується. Не вирішується питання ремонту системи опалення будинку культури Острова та електропроводки в бібліотеці цього села. Потребують ремонту покрівлі будинку культури Пустоіванного, клубів Немирівки, Савчуків, Перенятина, культурно-дозвіллєвого комплексу в Сестрятині. Не мають опалення глядацькі зали будинків культури Підзамчого, Острова, Крупця, Пустоіванного, клубів Перенятина, Іващуків, Бригадирівки, Солонева, Нової Митниці.

     Зважаючи на те, що бюджет формується у розрахунку на одного мешканця, та у зв’язку із тенденцією до зменшення чисельності населення не вдається вирішити питання переведення на повну оплату працівників багатьох клубних установ. Найбільш гостро це питання стоїть на територіях Пляшевської, Рідківської та Пустоіваннівської сільрад. Через відсутність власного автобуса відділ не має змоги здійснювати виїзні заходи, а для сільських жителів кожен виступ артистів та аматорів РБК був би справжнім святом.

     На сьогодні в районі 13 колективів носять звання народний аматорський. Ведеться робота щодо збільшення їх кількості. Однією із обов’язкових умов присвоєння звання народний та зразковий є наявність матеріально-технічної бази (костюми, взуття, умови для репетицій тощо) та наявність додатково виділених ставок для оплати праці.

     Незважаючи на всі негаразди, як підкреслила С.Клюй, працівники культури району спрямовують свої зусилля на забезпечення духовних та культурних потреб населення, примноження мистецьких здобутків та розвитку народної аматорської творчості. Вони роблять усе можливе, аби фінансова криза не позначилася на якості наданих послуг. І це було підтверджено наведеними фактами, про які не раз інформувала наша газета.

     З метою підтримки перспективних напрямків туризму, наприклад, намічено проводити семінари з питань розвитку сільського зеленого туризму. Планують налагодити більш тісний зв’язок з власниками агросадиб та поновлювати відповідний WEB-сайт, розробити туристичну карту району, а за наявності фінансування видати буклет про туристичний потенціал краю. До кінця поточного року мають на меті телефонізувати та підключити до мережі Інтернет районний історичний музей, а наступного року створити його Інтернет-сайт. Готується комплексна програма розвитку культури і туризму в районі, орієнтовно, на 2011 – 2013 роки, яка буде винесена на розгляд сесії районної ради.

     У цьому питанні виступили директор централізованої системи публічно-шкільних бібліотек Л.Войтишин і директор будинку культури Підзамчого С.Атаденко.

     В.Станкевич зосередив увагу голів сільвиконкомів на необхідності сприяти відділу культури і туризму в організації концертів, які могли б принести більш відчутні надходження від надання платних послуг. На село варто запрошувати й професійних артистів, наприклад, з обласного музично-драматичного театру. Доцільно практикувати в районі виставки робіт професійних художників.

     Слід заохочувати розвиток художньої самодіяльності, зокрема, хореографічного мистецтва, розширювати діапазон роботи дитячих музшкіл, дбати про створення сільських філіалів Радивилівської комплексної дитячо-юнацької спортшколи, ігрових майданчиків біля клубних закладів. Висловлена пропозиція створити книгу, присвячену людям, які залишили найбільш помітний слід в історії Радивилова. Вживаються заходи до оновлення експозицій районного історичного музею, масштабнішої організації тут виставок робіт місцевих митців.

     Керівник району схвально відгукнувся про зусилля працівників будинку культури Острова щодо підтримання його життєдіяльності, налагодження повноцінного функціонування, висловився за необхідність вирішити питання опалення клубного закладу.

     В.Станкевич торкнувся й завдань щодо оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів, структурної перебудови системи охорони здоров’я в районі у зв’язку з запланованою передачею ФАПів і лікарських амбулаторій районній територіальній громаді. Критерій тут єдиний – до всього слід підходити з позицій раціонального використання бюджетних коштів. Якщо подекуди й не вдасться обійтися без скорочення кадрів, то підходити до цього треба буде розумно й зважено. Йшлося також про необхідність виважено підходити до надання в оренду земель і водойм, уникаючи пасток корупційних схем.

     У дорученні голови райдержадміністрації рекомендовано виконавчим комітетам сільрад до 1.04.2011 р. розглянути стан та перспективи розвитку культури на підвідомчих територіях. Під час складання місцевих бюджетів на наступний рік слід передбачати кошти на зміцнення матеріально-технічної бази установ культури, передплату періодичних видань для публічно-шкільних бібліотек. Головам виконкомів рекомендовано забезпечити повну зайнятість працівників культури (відповідно до затверджених штатних розписів) та планувати кошти на виплату матеріальної допомоги на оздоровлення під час відпусток. Відділу культури і туризму зобов’язано посилити контроль за якістю надання населенню культурно-мистецьких послуг, забезпечити системність та оперативність у наданні методичної допомоги закладам культури, культобслуговуванні жителів села, збільшити кількість виїзних заходів. Намічено проводити моніторинг громадської думки щодо діяльності закладів культури. Враховуючи обмеженість бюджетного фінансування, передбачено вивчити можливість збільшити надходження від надання платних послуг та залучати фінансування з інших джерел, звісно, не заборонених чинним законодавством. Буде оновлено експозиції в районному історичному музеї та облаштовано нові (до 1.06.2011 р.). Адміністрація сприятиме власникам агросадиб у створенні комплексу туристичних послуг та в рекламуванні їх діяльності. Ухвалено клопотати перед райрадою про виділення додаткових коштів для збільшення кількості народних та зразкових аматорських колективів районного будинку культури. До середини грудня розроблять комплексну програму розвитку культури і туризму в районі на 2011 – 2013 роки та подадуть її на затвердження райраді.

     Про стан виконавської дисципліни та організацію контролю за виконанням завдань, визначених актами та дорученнями Президента України, Кабінету міністрів, голів обласної та районної держадміністрацій за 9 місяців доповідав керівник апарату адміністрації В.Кушинський.

     Заступник голови райдержадміністрації О.Дідук довів до відома інформацію про те, що сільські голови повинні подати пропозиції до програми будівництва сільських доріг у 2011 році, закликав довести до відома сельчан, що підготовлено проект закону України про зміни в містобудівному законодавстві, за яким за використання житла, що не введене в експлуатацію належним чином, передбачений значний штраф, отож слід поквапитися оформити відповідні документи через відділ БТІ, зокрема, житловий фонд, який був вивершений у період з жовтня 1992 р. до грудня 2009 р., можна ввести в експлуатацію за спрощеною системою. Наголошено на значенні генпланів забудови населених пунктів. Йшлося також про програму «Доступне житло», яка здійснюється з використанням державних коштів (людина сплачує лише 70% від вартості квартири, решту витрат бере на себе держава). Під будинки за цією програмою в Радивилові заплановано 2 ділянки.

     Обговорено також шляхи вирішення соціально-економічних проблем Пляшевської сільради і прийнято з цього приводу відповідне рішення.

     До складу колегії райдержадміністрації, як було повідомлено, додатково включено заступника голови райдержадміністрації І.Школяра і депутата обласної ради О.Ващука. У роботі колегії взяла участь начальник відділу регіональної культурної політики управління культури і туризму облдержадміністрації Г.Ковальчук.


     Володимир ЯЩУК.


no Responses

  1. справедливість

    Грудень 27, 2011, 11:37:44

    про яку культуру можна говорити ,якщо виходиш в 3 ночі і діти саме так діти -тому що 13-17-річних по-іншому не назвеш /, ходять пяними на куряними і їх чомусь ні хто не помічає ні батьки (якщо вони у них є),ні влада яка мала б тримати це під своїм контролем……Велике прохання зробіть порядок з цим ,а тоді беріться за вище згадані справи,тому що для молоді яка сьогодні росте ваша "культура" нажаль не буде потрібна.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *